Wypowiadałem się w tym temacie krytycznie, jako ekonomista. Rozważałem, czy ca. 250 mln zł na budowę układu dróg, na skądinąd niewielkiej wyspie, oraz nowego, drogiego mostu (za ca. 100 mln) wprowadzającego dodatkowo trasę tramwajową w fosę Zamku Książąt Pomorskich będzie czynnikiem rozwojowym dla miasta i jest uzasadnionym ekonomicznie wydatkiem. Nie chcę tym razem dowodzić swoich racji i przekonania, że zarówno projekt, co sam pomysł wydatkowania takich środków uważam za wadliwy. Może kiedyś postaram się uzasadnić, czemu jestem jednoznacznym przeciwnikiem tego wydatku.
Ponieważ wszystko wskazuje na ogromną determinację miasta, by zrealizować tę inwestycję infrastrukturalną niezależnie od głosów krytycznych chciałbym zaproponować rozwiązanie, na które wpadłem tuż po programie, zainspirowany myślą Pana Jacka Lenarta nt. piętrowych mostów i tego, że Trasa nigdy tam nie powinna powstać.
Jako, że mam już na koncie pewne wizjonerskie pomysły na wydawanie publicznych pieniędzy, więc trochę poważnie a trochę prześmiewczo zaproponuję kolejny. Jako jego ojciec jestem dumny i pewny, że wszyscy go pochwalą ;-)
Moja genialna wizja...
Proponuję, żeby zamiast budować most obok mostu obniżyć Trasę Zamkową do założonego poziomu 5,5 metra. Budowa drugiego mostu pewnie będzie kosztowała więcej, niż obniżenie starego przez obcięcie filarów i posadowienie gotowego przęsła mostu Trasy Zamkowej tuż nad nurtem Odry. Proste i genialne, prawda? I pewnie tańsze!Ponieważ na Pl. Hołdu Pruskiego już zwężono ulice, to z czteropasmowej Trasy Zamkowej będzie można wygospodarować po jednym skrajnym pasie dla pieszych czy rowerów separując ruch lokalny od tranzytowego nieco podobnie jak na wyremontowanej ul. Struga, ale prowadząc go po jednym moście.
Zwolennicy Mostu Kłodnego twierdzą, że jego budowa uwolni jakieś tereny inwestycyjne - podobno nawet na Starym Mieście. Ja wątpię, by nasyp ziemny pod tramwaj odcinający Stare Miasto od Wałów miał na to pozwolić, ale skoro i tak miałyby zostać rozebrane zjazdy Trasy, to po jej obniżeniu uzyska się grunt potrzebny dotąd np. na zjazd w kierunku Wałów Chrobrego - niższy most wymaga niższej, krótszej i mniej inwazyjnej komunikacji wspomagającej.
Dzięki mojej genialnej wizji odpadnie problem zasłaniania Zamku Książąt Pomorskich wjeżdżającym Trasą Zamkową od strony Łasztowni, jadący będą swobodnie zjeżdżać z estakady na poziom Łasztowni i widzieć wspaniały Zamek i szeroką perspektywę na Wały i wzgórze Zamkowe. Część ruchu od razu zjedzie na Łasztowni krótkimi zjazdami (nie wiem w sumie po co, ale miałem się nie czepiać), część pojedzie po obniżonym moście Trasy Zamkowej nad Odrą a następnie wespnie się do miasta lub łagodnie skręci niskim zjazdem w kierunku Wałów Chrobrego.
Widok odwrotny, z Zamku również ulegnie poprawie, polepszy się widok na Wały... Trasa nie będzie tak przytłaczać, a bardziej zlewać się z nitką Odry. I tu szare i tu szare.
Również rowerzyści i piesi będą mogli wejść bez problemów na skrajne, oddane im pasy ruchu, bo będą niżej, ponad wodą (żeglowność + wysokość gotowego już przęsła mostu). Jestem ewentualnie skłonny rozważyć takie rozwiązanie, jak przy Dworcu Głównym w Szczecinie, gdzie pod Trasą Zamkową powstałoby niewielkie rondo a sama Trasa Zamkowa byłaby na - zgaduję - 1/3-1/2 obecnej wysokości. By schować cały ruch lokalny ze Starego Miasta pod nią, w ludzkiej skali.
I wpadłem na jeszcze jeden pomysł. Skoro już obniżamy całość, to można byłoby tu i ówdzie coś dospawać albo obudować kamieniem (nie upieram się, może być sztucznym). Dzięki metaloplastyce moglibyśmy upodobnić przęsło do XIX wiecznych mostów, przynajmniej w zasięgu nieuzbrojonego oka osoby stojącej w oknie Zamku. Nie upieram się specjalnie, by ten odcinek stylizować na kształt Starówki czy Wałów Chrobrego ;-)
To co? Wdrażamy moją genialną myśl?
Ugryzę się i nie wspomnę o niuansach ;-)
AKTUALIZACJA: Ktoś mi przypomniał zagubioną, ale ciekawą uwagę nt. rozwiązań komunikacyjnych. Nie jestem ekspertem i nie potrafię ocenić trafności tej opinii, ale też nie trzeba być specjalnie rozgarniętym matematycznie, by uznać, że liczby są wiarygodne. Cytuję zatem komentarz pod tekstem...
Do stowarzyszenia SENS i autorów tekstu.
Rzeka Odra jest międzynarodowym szlakiem żeglownym najwyższej kategorii i wg rozporządzenia musi spełniać pewne warunki. Jeżeli nie zostaną one spełnione projekt nie uzyska zgody Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej na realizacje. I tak:
Most Kłodny aby wogle mógł być zbudowany musi pozwolić na zachowanie skrajni żeglownej 5,25 m ponad wodę wysoką co daje nam ok 6 mnpm plus konstrukcja nośna mostu 1.5 m co daje nam razem poziom jezdni/torowiska na poziomie 7,5 m npm. Szerokość toru wodnego wynosi 50 m zatem w momencie zejścia na łasztownie poziom torowiska wyniesie ok 7 mnpm. Wysokość terenu przy nabrzeżu wynosi ok 2 mnpm zatem mamy do pokonania 5 m różnicy wysokości. Dozwolone nachylenia torowiska przy dojazdach do obiektów inżynierskich wynosi 3% wg rozporządzenia zatem aby zejść na poziom nabrzeża potrzeba około 160 m.
Dopuszcza się co prawda nachylenie 5 % ale tylko na szlaku, omawiany odcinek szlakiem nie jest chociażby ze względu na ilość zakrętów. Dodatkowo proponowany jest przystanek na którym wg rozporządzenia maksymalne pochylenie wynosi 2,5 %.
Tymczasem co proponuje SENS.
Propozycja zakłada pokonanie zakrętu 90 stopni przy jednoczesnej utracie wysokości i umieszczeniu tam przystanku (wg rysunku) - kolejka w wesołym miasteczku prawie. Oczywiście można zrobić przystanek przed zakrętem (na moście - schody na łasztownie) a schodzenie zacząć za nim już wzdłuż nabrzeża ale wtedy problematyczne okaże się zmieszczenie z wymaganą długością zejścia - 160 m. Pomijam aspekt estetyczny tj. nasyp lub estakadę wzdłuż nabrzeża. Pomijam koszty ekonomiczne.
Także proponuję stowarzyszeniu SENS branie pod uwagę aspektów technicznych bo jakby nie było mają one znaczenie. Autorom tekstu proponuję natomiast ostrożniejsze nazywanie pomysłów opartych na kreskach na mapie z googla (i pięknym wizualizacją) - racjonalnymi i sensownymi. Pozdrawiam
AKTUALIZACJA 2: Tak wyglądał kiedyś teren na którym teraz ma powstać skrzyżowanie pod tramwaj. Zdjęcie pochodzi z facebookowego portalu sedina.pl.
Jeżeli trasa zamkoma, zostanie obniżona, uniemożliwi to większym jednostkom pływającym wpłynięcie do portu, a także dostanie się na nabrzeże przy bulwarach.
OdpowiedzUsuńw grę wchodzi jedynie most kłodowy,
OdpowiedzUsuńMost Kłodny planowany jest na wysokości coś 5,5 m nad lustrem wody. Nie ma więc znaczenia, czy się obniży Trasę, czy zbuduje most - bo tak czy siak zablokuje się na tym poziomie ruch statków. Stąd ja ogólnie nie robiłbym ani jednego ani drugiego.
UsuńInna sprawa, że Most Długi kilkaset metrów dalej jest także na stałe zespawany i się już nie podnosi, ale jak staną dwa, to nigdy więcej nie będzie tam prześwitu wyższego niż minimalny dla ruchu barek po Odrze.
O pływaniu bez składania masztu można zapomnieć. Tak czy siak.
Uważam, że nowy most Kłodny jest trafionym pomysłem, ale jego duże znaczenie będzie widoczne gdy spojrzymy na niego z punktu rozbudowy miasta na szczecińskich wyspach ...w nich drzemie duży potencjał dla podniesienia atrakcyjności miasta ...mieszkania na wyspie, ośrodki gastronomiczne blisko bulwaru ...po prostu nowe miejsce do mieszkania, spędzania wolnego czasu, atakcyjne położenie dla firm. Dziś tramwaj przez tamte tereny wydaje się śmieszny, ale jeżeli powstanie most, lepszy dojazd, to małymi krokami przyciągnie to inwestorów. Odra to atut miasta, trzeba to tylko wykorzystać ...znajda się ludzie, ktorzy zapłaca za mieszkanie z widokiem na Odrę i np. kamienice po drugiej stronie. To wszystko długofalowe, ale o czegoś trzeba zacząć, więc mi podoba sie pomysł tego mostu i zmian drogowych na starym mieście.
OdpowiedzUsuńTo bedzie most pod mostem. 5,5m skrajnia +1m grubosc konstrukcji mostu +4 m wysokosc poj ciezarowego=10,5m czyli 1,5m ponizej dolnej czesci mostu TZ. A przeciez po lewej stronie TZ jest wezel drogowy ze slimakiem wiec mozna wykonac podobny po prawej stronie. Nowa linia tramwajowa bylaby odlegla od Energetykow o 600m a minimalna odleglosc to 800m. Tak na marginesie miasto zlecilo ekspertyze w programie VISUM i wyszlo ze ten most pod mostem na Lasztownie bedzie pusty, a najwieksze zmiany wystapia na Moscie Dlugim dla ktorego zwiekszenie przepustowosci bedzie niezbedne. By zmniejszyc natezenie na Moscie Dlugim mozna przedluzyc estakade TZ do ul. Zapadlej wraz nowym mostem by polaczyc ja z obwodnica kolo RODZYNKA. Wypustki nad ul. Energetykow sa od kilkdziesieciu lat. chwilkowski@interia.pl
OdpowiedzUsuńDziękuję za ten wpis. Nie widziałem nigdzie tej ekspertyzy i chętnie się dowiem, kto ją zlecił i złożę wniosek o udostępnienie informacji publicznej...
Usuń